بهترین آجیل برای کاهش کلسترول

بهترین آجیل برای کاهش کلسترول چیست؟

آجیل به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی مقوی به کاهش سطح کلسترول بد(LDL) و افزایش سطح کلسترول خوب(HDL) کمک می‌کند اما این بستگی به انواع آجیل، نحوه تهیه آنها و میزان مصرف یک فرد دارد. آجیل تأثیر یکسانی بر سطح کلسترول افراد ندارد. خوردن به اندازه آجیل باعث کاهش کلسترول بد و در نتیجه کاهش وزن شود.  این مقاله در مورد اثراتی که چندین نوع آجیل بر سطح کلسترول دارند، بررسی می کند. در نهایت، به برخی از سوالات رایج در مورد برخی از مناسب ترین آجیل ها برای کاهش کلسترول پاسخ می‌دهد.

کلسترول چیست و چگونه آجیل میتواند باعث کاهش آن شود؟

کلسترول یک مولکول چربی است که کبد آن را تولید می‌کند و در نقش های حیاتی درون بدن این ماده برای یکپارچگی ساختاری ضروری است. کلسترول نقش مهمی در سلامت جسم، تشکیل بافت سلول، تولید هورمون‌ها و برخی آنزیم‌ها دارد.این چربی به دو دسته LDL و HDL تقسیم میشود که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

 کلسترول LDL: 

LDL مخفف لیپوپروتیٔن کم چگالی است که به عنوان کلسترل بد شناخته می‌شود. فردی که سطح کلسترول بد بالاتری دارد ممکن است در معرض خطر ابتلا به بیماری های زیر قرار گیرد:

  • بیماری عروق کرونر

  • آنوریسم های آئورت

  • سکته

کلسترول HDL:

HLD یا لیپوپروتیٔن خوب پر چگالی برعکس، فردی که سطح HDL بالاتری دارد ممکن است در معرض کاهش خطر ابتلا به این شرایط باشد.

۶ آجیل برای کاهش کلسترول بدن  

۱. بادام زمینی بعنوان اولین آجیل برای کاهش کلسترول

بادام زمینی سرشار از مواد شیمیایی به نام فیتواسترول هستند. این مواد شیمیایی ممکن است مانع از جذب کلسترول در بدن شوند، زیرا از نظر ساختاری مشابه کلسترول هستند و در جذب با آن رقابت می‌کنند. خوردن بادام زمینی می تواند سطح کلسترول تام و کلسترول LDL فرد را بدون ایجاد تغییرات قابل توجهی در سطح کلسترول HDL کاهش دهد.

بخوانید  خواص آووکادو، این میوه شگفت انگیز و پرخاصیت

۲. گردو بعنوان دومین آجیل برای کاهش کلسترول

گردو دارای فیتواسترول بالایی هستند که ممکن است مردم آن را استرول(زیر گروهی از مولوکول های ارگانیک) های گیاهی نیز بخوانند. فرد با خوردن گردو، سطح کلسترول LDL را کاهش می‌دهد. با این حال، زمانی که گردو بین 10 تا 25 درصد از انرژی دریافتی روزانه یک فرد را تشکیل می داد، این تأثیر بیشتر آشکارمی‌شد. زمانی که این رقم کمتر از 10 درصد بود، تأثیر کمتری داشت.

۳. بادام هندی بعنوان سومین آجیل برای کاهش کلسترول

ترکیب بادام هندی در یک رژیم غذایی معمولی می تواند به فرد کمک کند سطح کلسترول تام و LDL خود را کاهش دهد.با این حال، محققان روی سطح کلسترول دریافتند که مصرف بادام هندی هیچ اثر قابل توجهی بر کلسترول کل، LDL یا HDL ندارد.بنابراین، تحقیقات بیشتر در مورد بادام هندی و کلسترول ممکن است ضروری باشد.

۴. بادام ها بعنوان چهارمین آجیل برای کاهش کلسترول

رژیم غذایی با بادام ها می تواند کلسترول LDL را کاهش دهد و در عین حال کلسترول HDL را حفظ یا حتی افزایش دهد. افراد با خوردن روزانه 45 گرم بادام ممکن است خطر ابتلا دیس لیپیدمی را کاهش دهند. دیس لیپیدمی یک عامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی است.

۵. فندق بعنوان پنجمین آجیل برای کاهش کلسترول

افرادی که از فندق در رژیم غذایی خود استفاده می کنند، سطح کلسترول تام و LDL کمتری دارند و هیچ تاثیری بر کلسترول HDL ندارند. فندق یک آجیل بسیار خوب برای کاهش کلسترل بد است.

۶. پسته بعنوان ششمین آجیل برای کاهش کلسترول

افرادی که این آجیل را مصرف می‌کنند نسبت به افراد دیگر سطح کلسترول LDL کمتری دارند در حالی که سطح کلسترول HDL در افرادی که بخشی از رژیم غذایی معمول خود را با مغز پسته جایگزین کردند، بیشتر است.

بخوانید  خواص نارگیل خشک: هر آنچه که باید در مورد آن بدانید

سوالات متداول

در زیر برخی از رایج ترین پرسش ها و پاسخ ها در مورد آجیل برای کاهش کلسترول آورده شده است.

آیا خوردن آجیل زیاد باعث افزایش کلسترول می شود؟

بله خوردن آجیل زیاد می‌تواند باعث افزایش کلسترول شود. ممکن است مصرف بیش از حد آجیل به دلیل محتوای چربی اشباع، سطح کلسترول LDL را افزایش دهد. خوردن آجیل بیش از حد ممکن است از کالری مورد نیاز روزانه فرد فراتر رود و منجر به افزایش سطح کلسترول LDL شود.با این حال، محتوای چربی اشباع شده بین انواع مختلف آجیل متفاوت است و خوردن برخی آجیل ها به صورت متعادل به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل ممکن است سطح کلسترول HDL را افزایش دهد.

آیا بادام هندی برای کلسترول مضر است؟

تحقیقات نشان می دهد که ممکن است سطح کلسترولHDL یک فرد با مصرف بادام هندی به اندازه افزایش می‌یابد. یک فرد باید بادام هندی را در حد اعتدال به عنوان بخشی از یک مصرف کند رژیم غذایی متعادل قرار دهد.

آیا پسته کلسترول را کاهش می دهد؟

این آجیل برای سلامت بدن بسیار مفید است و باعث می‌شود کلسترول خوب (HDL) جای کلسترول بد (LDL) را در بدن بگیرد.

اگر فردی کلسترول LDL اضافی و کلسترول HDL ناکافی داشته باشد، ممکن است بعداً در زندگی دچار بیماری های جدی شود.با این حال، افراد ممکن است سطح کلسترول خود را با افزودن انواع خاصی از آجیل به یک رژیم غذایی متعادل بهبود بخشند. یک متخصص مراقبت های بهداشتی می تواند توصیه های بیشتری ارائه دهد و به فرد کمک کند رژیم غذایی خود را برای کاهش سطح کلسترول LDL مدیریت کند.

بخوانید  آیا آجیل سالم است؟

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره
Scroll to Top
اسکرول به بالا