7 روش ثابت شده چای ماچا برای بهبود سلامتی شما

چای ماچا می‌تواند برای سلامتی شما مفید باشد، زیرا سرشار از آنتی‌اکسیدان است و ممکن است به سلامت قلب و مغز کمک کند. همچنین ممکن است برای کاهش وزن مفید باشد. محبوبیت ماچا اخیراً افزایش یافته است، به طوری که شات‌های ماچا، لاته، چای و حتی دسر در همه جا از فروشگاه‌های بهداشتی گرفته تا کافی‌شاپ‌ها ظاهر می‌شوند. ماچا نیز مانند چای سبز از گیاه کاملیا سیننسیس به دست می آید. با این حال، رشد متفاوتی دارد و دارای مشخصات غذایی منحصربه‌فردی است. کشاورزان ماچا را با پوشاندن بوته‌های چای خود 20 تا 30 روز قبل از برداشت برای جلوگیری از تابش مستقیم خورشید رشد می‌دهند. این امر تولید کلروفیل را افزایش می دهد، محتوای اسید آمینه را افزایش داده و به گیاه رنگ سبز تیره تری می دهد.

پس از برداشت برگ‌های چای، ساقه‌ها و رگبرگ‌ها برداشته می‌شوند و برگ‌ها به پودر ریز موسوم به ماچا تبدیل می‌شوند. ماچا حاوی مواد مغذی از کل برگ چای است که در مقایسه با چای سبز، مقدار بیشتری کافئین و آنتی اکسیدان را به همراه دارد. مطالعات ماچا و اجزای آن فواید مختلفی را نشان داده است که نشان می دهد می تواند به محافظت از کبد، ارتقای سلامت قلب و حتی کاهش وزن کمک کند.

در اینجا 7 مزیت چای ماچا برای سلامتی آورده شده است:

1- آنتی اکسیدان بالا

ماچا سرشار از کاتچین ها است، دسته ای از ترکیبات گیاهی موجود در چای که به عنوان آنتی اکسیدان های طبیعی عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها به تثبیت رادیکال های آزاد مضر کمک می کنند، این رادیکال ها ترکیباتی هستند که می توانند به سلول ها آسیب رسانده و باعث بیماری های مزمن شوند. وقتی پودر ماچا را به آب داغ اضافه می کنید تا چای درست شود، چای حاوی تمام مواد مغذی کل برگ است. تمایل به داشتن کاتچین و آنتی اکسیدان های بیشتری نسبت به خیساندن برگ های چای سبز در آب دارد.

در واقع، بر اساس یک تخمین، تعداد کاتچین های خاص در ماچا تا 137 برابر بیشتر از سایر انواع چای سبز است. یک مطالعه نشان داد که دادن مکمل‌های ماچا به موش‌ها آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهد و فعالیت آنتی‌اکسیدانی را افزایش می‌دهد. گنجاندن ماچا در رژیم غذایی می تواند مصرف آنتی اکسیدان شما را افزایش دهد، که ممکن است به جلوگیری از آسیب سلولی کمک کند و حتی خطر ابتلا به چندین بیماری مزمن را کاهش دهد.

بخوانید  5 فواید بادام برای سلامتی

2- محافظت از کبد

کبد برای سلامتی حیاتی است و نقش اصلی را در دفع سموم، متابولیسم داروها و پردازش مواد مغذی ایفا می کند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که ماچا ممکن است به محافظت از سلامت کبد شما کمک کند. یک مطالعه انجام گرفت که در آن  به موش‌های دیابتی به مدت 16 هفته ماچا دادند و نشان داد که از آسیب به کلیه‌ها و کبد جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل 15 مطالعه نشان داد که نوشیدن چای سبز با کاهش خطر ابتلا به بیماری کبد مرتبط است. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که ممکن است عوامل دیگری در این ارتباط دخیل باشند. تحقیقات بیشتری برای بررسی اثرات ماچا بر روی جمعیت عمومی مورد نیاز است، زیرا بیشتر تحقیقات به بررسی اثرات عصاره چای سبز در حیوانات محدود می شود.

3- تقویت عملکرد مغز

برخی تحقیقات نشان می دهد که چندین جزء موجود در ماچا می تواند به بهبود عملکرد مغز کمک کند. محققان دریافتند که ماچا در مقایسه با دارونما باعث بهبود در توجه، زمان واکنش و حافظه می شود. مطالعه کوچکی نشان داده است که مصرف روزانه 2 گرم پودر چای سبز به مدت 2 ماه به بهبود عملکرد مغز در افراد مسن کمک می کند. علاوه بر این، ماچا حاوی مقدار غلیظ تری کافئین نسبت به چای سبز است و در هر نصف قاشق چای خوری (حدود 1 گرم) پودر ماچا، 35 میلی گرم کافئین بسته بندی می شود.

مطالعات متعدد مصرف کافئین را با بهبود عملکرد مغز مرتبط می‌دانند و به سرعت واکنش، افزایش توجه و تقویت حافظه اشاره می‌کنند. ماچا همچنین حاوی ترکیبی به نام L-theanine است که اثرات کافئین را تغییر می‌دهد، هوشیاری را افزایش می‌دهد و به جلوگیری از سقوط سطوح انرژی که می‌تواند به دنبال مصرف کافئین باشد، کمک می‌کند. L-theanine همچنین نشان داده است که فعالیت امواج آلفا را در مغز افزایش می دهد، که ممکن است به ایجاد آرامش و کاهش سطح استرس کمک کند.

بخوانید  8 نوع آجیل برتر برای بهبود سلامتی

4- کمک به پیشگیری از سرطان

ماچا مملو از ترکیبات تقویت کننده سلامتی است، از جمله برخی از آنها که در مطالعات لوله آزمایش و حیوانات با پیشگیری از سرطان مرتبط است. در یک مطالعه، عصاره چای سبز اندازه تومور را کاهش داد و رشد سلول های سرطان سینه را در موش های صحرایی کند کرد. ماچا به خصوص سرشار از اپی گالوکاتچین 3-گالات (EGCG) است، نوعی کاتچین که نشان داده شده است خواص ضد سرطانی قوی دارد. یک مطالعه نشان داد که EGCG موجود در ماچا به از بین بردن سلول های سرطان پروستات کمک می کند. به خاطر داشته باشید که اینها مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی بودند که بر روی ترکیبات خاص یافت شده در ماچا انجام می‌شدند. تحقیقات بیشتری برای تعیین اینکه چگونه این نتایج ممکن است برای انسان ترجمه شود، مورد نیاز است.

5- تقویت سلامت قلب

بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است و تخمین زده می شود که یک سوم کل مرگ و میرها در افراد بالای 35 سال را شامل می شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که نوشیدن چای سبز، که مشخصات مغذی مشابهی با ماچا دارد، ممکن است به محافظت در برابر بیماری قلبی کمک کند. ثابت شده است که چای سبز سطوح کلسترول کل و کلسترول بد LDL و همچنین تری گلیسیرید را کاهش می دهد. همچنین ممکن است به جلوگیری از اکسیداسیون کلسترول LDL کمک کند، عامل دیگری که ممکن است در برابر بیماری قلبی محافظت کند. وقتی با یک رژیم غذایی کامل و سبک زندگی سالم ترکیب شود، نوشیدن ماچا ممکن است به حفظ سلامت قلب و محافظت در برابر بیماری کمک کند.

6- کمک به کاهش وزن

به هر مکمل کاهش وزن نگاهی بیندازید و به احتمال زیاد “عصاره چای سبز” را که در مواد تشکیل دهنده ذکر شده است، مشاهده کنید. چای سبز به دلیل توانایی آن در کاهش وزن شناخته شده است. در واقع، مطالعات نشان می دهد که ممکن است به سرعت متابولیسم برای افزایش مصرف انرژی و افزایش چربی سوزی کمک کند. یک مطالعه کوچک نشان داد که مصرف عصاره چای سبز در حین ورزش متوسط باعث افزایش 17 درصدی چربی سوزی می شود.

بخوانید  هسته زردآلو ، آیا می تواند به درمان سرطان کمک کند؟

7- تهیه چای ماچا بسیار آسان است

استفاده از مزایای سلامتی فراوان ماچا ساده است – و طعم چای لذیذ است. شما می توانید چای سنتی ماچا را با الک کردن 1 تا 2 قاشق چایخوری (2 تا 4 گرم) پودر ماچا در فنجان خود، اضافه کردن 59 میلی لیتر آب داغ و مخلوط کردن آن با همزن درست کنید. شما همچنین می توانید نسبت پودر ماچا به آب را بر اساس قوام دلخواه خود تنظیم کنید. برای یک چای رقیق تر، پودر را به نصف قاشق چای خوری (1 گرم) کاهش دهید و با 89 تا 118 میلی لیتر آب داغ مخلوط کنید.

اگر نوع غلیظ‌تری را ترجیح می‌دهید، 2 قاشق چای‌خوری (4 گرم) پودر را با 30 میلی‌لیتر آب ترکیب کنید. اگر می خواهید نوشیدنی متفاوتی امتحان کنید، حتی می‌توانید ماچا لاته، پودینگ یا اسموتی‌های پروتئینی را امتحان کنید تا محتوای مواد مغذی نوشیدنی های مورد علاقه‌تان را تقویت کنید. اما بهتر است بدانید مثل همیشه، اعتدال کلیدی است. اگرچه ماچا سرشار از فواید سلامتی است، اما مقدار بیشتر لزوما بهتر نیست.

در واقع، مشکلات کبدی در برخی از افرادی که روزانه مقادیر زیادی چای سبز می‌نوشیدند، گزارش شده است. نوشیدن ماچا همچنین ممکن است قرار گرفتن در معرض آلاینده‌هایی مانند آفت‌کش‌ها، مواد شیمیایی و حتی آرسنیک موجود در خاک محل رشد گیاهان چای را افزایش دهد. حداکثر مصرف پودر ماچا مشخص نیست و بستگی به فرد دارد. برای ایمن بودن، حتما ماچا را در حد اعتدال مصرف کنید. بهتر است به 1 تا 2 فنجان در روز پایبند باشید و به دنبال انواع ارگانیک تایید شده باشید تا از مزایای سلامتی فراوان ماچا بدون خطر عوارض جانبی استفاده کنید.

نتیجه گیری

ماچا از همان گیاه چای سبز به دست می آید، اما از آنجایی که از کل برگ تهیه می شود، دارای مقدار متمرکزتری از آنتی اکسیدان ها و ترکیبات گیاهی مفید است. مطالعات فواید سلامتی متنوعی را با ماچا و اجزای آن نشان داده‌اند که از افزایش کاهش وزن تا کاهش خطر بیماری قلبی را شامل می‌شود. از همه مهمتر، تهیه چای ساده است، بنابراین می توانید بدون زحمت آن را در رژیم غذایی خود بگنجانید و به روز خود طعم و مزه بیشتری بدهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره
Scroll to Top
اسکرول به بالا